V architektonicko-urbanistickej súťaži na nové sídlo spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE) sme ako tím predstavili návrh, ktorý prepájal rešpekt k industriálnej minulosti s víziou súčasnej, technologicky vyspelenej a spoločensky zodpovednej architektúry.
Riešené územie sa nachádza v srdci dynamicky sa meniacej zóny Chalupkova – v bezprostrednej blízkosti Skyparku od Zahy Hadid, Jurkovičovej teplárne a pripravovaného parku Metropolis. Práve táto poloha predurčila koncept nášho návrhu – odpovedať na silný urbanistický a architektonický kontext nie okázalosťou, ale premysleným a poctivým návrhom, ktorý buduje dialóg.
Zachovanie pamäte miesta
Srdcom návrhu sa stala historická budova zámočníckej dielne – posledný artefakt bývalej rafinérie Apollo, ktorú sme zachovali a adaptovali s dôrazom na jej pôvodnú industriálnu podstatu. Zrekonštruovaná hala s priznanou železobetónovou konštrukciou, pôvodnou fasádou a očistenými priestormi je nielen architektonickým výrazom úcty k histórii, ale zároveň plne funkčným komponentom novej budovy. Slúži ako hlavné vstupné lobby, showroom, kultúrna sála či priestor zákazníckeho centra.
Na historickú hmotu je osadená administratívna nadstavba – jednoduchá, strohá forma pracujúca s modulárnym rastrom, ktorá kontrastuje so susednými dynamickými tvarmi Skyparku. Tento kontrast neoslabuje, ale naopak zvýrazňuje kvalitu oboch riešení a posilňuje vizuálnu identitu územia.
Premyslený urbanizmus a mestský priestor
Urbanistická kompozícia vychádza z jasne definovanej logiky – vytvoriť dva mestské bloky oddelené zeleným vnútroblokom, ktoré prirodzene nadväzujú na Bottovu ulicu a plánovanú ulicu k Apollke. Administratívna budova uzatvára Bottovu ako dôstojnú mestskú triedu, zatiaľ čo bodový bytový dom (druhá časť návrhu) je situovaný v tichšej, parkovej zóne.
Zásadným prvkom návrhu je aktívny parter – transparentný, priechodný, živý. V návrhu vznikajú nové mestské priestory: predpolie hlavného vstupu, kaviareň s napojením na park, oddychové zóny aj pobytové terasy a loggie pre zamestnancov. Celý areál je navrhnutý ako otvorený a prepojený – pre zamestnancov, klientov aj obyvateľov zóny.
Udržateľnosť ako neoddeliteľná súčasť konceptu
Vzhľadom na energetický charakter spoločnosti ZSE sme v návrhu kládli veľký dôraz na environmentálnu a energetickú stratégiu. Hybridné fotovolticko-termické panely umiestnené na streche slúžia nielen na výrobu elektriny, ale aj ako tienenie pre najvyššie podlažie. Geotermálne piloty využívajú energiu z podložia, betónové konštrukcie sú navrhnuté ako akumulačný prvok pre prebytky tepla aj chladu.
Aktívne a pasívne opatrenia, ako senzormi riadené vetranie, tienenie integrované do fasády, a nízkoenergetické technológie (napr. LED osvetlenie, notebooky namiesto desktopov), boli súčasťou konceptu hneď od začiatku návrhu. Nešlo o pridaný „eko“ prvok, ale o prirodzenú súčasť architektonického uvažovania.
Náš súťažný návrh pre centrálu ZSE nebol napokon realizovaný, no pre nás ako tím predstavoval dôležitý míľnik. Obohatil naše portfólio o projekt, v ktorom sme mohli prepojiť viaceré roviny našej práce – od rešpektu k miestu, cez technologické inovácie až po vytváranie kvalitného mestského prostredia.
Veríme, že práve takéto návrhy – vyvážené, zodpovedné a zároveň vizionárske – sú cestou, ktorou sa má architektúra v mestskom prostredí uberať.